640x360xsaydam-tasarimiyla-firefox-os-fx0-tanitildi_640x360.jpg.pagespeed.ic.7rVVUBQpt5rSd-Twuwtb

 

Firefox OS, Mozilla tarafından geliştirilen mobil işletim sistemi. Bu işletim sistemini kullanan en farklı telefon FX0 Japonya’da düzenlenen bir etkinlikle tanıtıldı.

Geçtiğimiz günlerde Japonya‘da ilginç tasarıma sahip olan telefonların en yenisi tanıtıldı. Bu telefonun sahibi ise kulağa çok yabancı olmayan, gelişmiş internet tarayıcısının yapımcısı Mozilla. Şirket kendi işletim sistemini kullanan yeni telefonu Fx0‘i Tokyo’da düzenlenen güzel bir etkinlikle gün yüzüne çıkardı.

589x190xsaydam-tasarimiyla-firefox-os-fx0-tanitildi-2.jpg.pagespeed.ic.eFTmSWtQAfovgGSkijRG

 

Ünlü Japon tasarımcı Tokujin Yoşioka tarafından çizilen bu telefonun herhangi bir rengi yok. Çünkü telefon saydam bir tasarımdan oluşuyor ve baktığınız zaman telefonun içindeki tüm parçaları görebiliyorsunuz. 4.7 inç boyutunda bir ekranı olan Fx0’ın ön yüzünde sadece bir tane fiziksel tuşubulunuyor. Bu tuşun üzerinde Firefox‘un logosu yer alırken tuş, ana ekrana dönme görevinde çalışıyor.

FX0, Mozilla OS işletim sistemini kullanan telefonlar arasında en pahalı fiyatı etiketine sahip. Ve bu saydam telefon ilk olarak 6 Ocak‘ta Japonya pazarına çıkacak. Snapdragon 400 işlemci, 1.5GB RAM, 16 GB ROM ve saydam tasarımıyla Fx0 976 TL‘lik mütevazı bir fiyatla satılacak. Yalnız telefonun yeni bir işletim sistemi taşıması kullanıcıların zor alışacağı bir özellik olacak.