-Zamanla kaçınılmaz olarak yavaşlayan PC’nizi eski hızlı günlerine döndürmek mümkün!

 Her PC, aradan yeterince bir süre geçtikten sonra bir tür yaşlanmanın sonucundayavaşlama belirtileri gösterir. Normalde ışık hızında açılan programlar artık daha yavaş açılmaya başlar, daha önce beş dakika süren görevleri tamamlamak artık 10 dakika sürer.

Neyse ki, böyle bir durumdaki PC’leri hızlandırmanın her zaman bir yolu var. Bu makalede özellikle donanım, yazılım ve işletim sistemi gibi başlıklar üzerinden PC’nizi yeniden o eski şaşaalı günlerine nasıl döndürebileceğinize dair bazı ipuçları veriyoruz.

Speed typing

1. Güç ayarlarını en üst performansa değiştirin

Bilgisayarınız olması gerekenden daha yavaş çalışıyorsa, Kontrol Paneli üzerindeki Donanım ve Ses bölümünden Güç Seçenekleri‘ni değiştirin, ve ‘Yüksek Performans’ ayarının seçili olduğundan emin olunç

2. İşlemci öncelik düzeyini manuel olarak ayarlayın

Hiçbir şey bilgisayarınızın hızını, işlemcinizi tekeline alan bir program kadar olumsuz etkileyemez. PC’nin aslında kilitli durumda olsa bile, denediğiniz ve kullandığınız diğer yazılım son derece yavaş çalışacaktır. İşlemcinin bütün enerjisini alan bu program karşısında yapabileceğiniz iki şey var: Ya onun işini bitirene kadar bekleyeceksiniz ya da onun işleme devam etmesini engelleyeceksiniz. Windows’ta işlemci önceliğini manuel olarak düzenleyebileceğiniz bir ayar mevcut. Görev Yöneticisi’ni açtığınızda İşlemler ya da Ayrıntılar sekmesine tıklayın, ardından bilgisayarı yavaşlatan programa sağ tıklayın ve önceliğini ‘Düşük’ olarak ayarlayın.

3. Yavaş çalıştırıcıları belirlemek için kaynak monitörünü kullanın

Görev Yöneticisi’ni açın, ‘Performans’ sekmesine tıklayın. Buradaki menüde alt taraflarda göreceğiniz Kaynak Monitörü’nün tuşunu açın. Kaynak Monitörü, PC’nizi yavaşlatan programları bulmaya yarayan özel bir araç.

4. Başlangıç klasörünü temizleyin

Bir bilgisayarın bakıma ihtiyacı olduğunun en önemli göstergelerinden biri uzun süren açılma süresi. Bunun en temel nedenlerinden biri de işletim sisteminizi başlatırken çalışmaya başlayan çok fazla yazılıma sahip olmanız.

Autoruns gibi ücretsiz programlar sayesinde PC’nizle birlikte çalışmaya başlayan diğer yazılımları tespit edebilirsiniz.

5. CCleaner’la boşa giden alanları temizleyin

Gereksiz programları manuel olarak kaldırmayı deneyebilirsiniz, ama CCleaner gibi bir kaldırma uygulamasının yardımıyla bu süreç çok daha kolay bir hale dönüşebiliyor. Yüklü durumdaki uygulamalarınızın bir listesini sunan CCleaner, tek bir tıkla bunları kaldırmanıza olanak tanıyor.

6. Kötü amaçlı yazılım taraması yapın

Bilgisayarınız beklenmedik ve ani bir biçimde yavaşladıysa bunun en muhtemel nedeni bir zararlı yazılım. Siz buna yol açabilecek herhangi bir şey yüklemediğinizden emin olsanız bile periyodik olarak bir zararlı taraması yaptırmak iyi bir fikir. Bunun için de özellikle önerebileceğimiz anti-virüs programı Malwarebyte Anti-Malware.