640x360xsiber-savas-b-_640x360.jpg.pagespeed.ic.ovIiPuHv17UFOQNdrk12

 

Kuzey Kore geçenlerde ülke çapında yaşadığı internet kesintisinin sorumlusu olarak ABD’yi suçladı.The Interview filminin yayınlanmasından Obama’yı sorumlu tutan Kin Jong Un ise ABD Başkanına“maymun” dedi.

Geçtiğimiz hafta Kuzey Kore’de tüm ülkede internet kesintisi yaşanmış bunun sonucu olarak ülke bir kaosun eşiğinden dönmüştü. DYN Araştırma şirketi, 24 saattir süren dengesiz internet bağlantısının ardından, tüm ülkede internetin kesildiğini bildirmişti. Bu olayın ardından Kuzey Kore Hükümeti bu kesintinin “bakım nedeniyle” olduğunu açıklamıştı. Ancak dün tüm ülkede 3G altyapısı da çökünce bu açıklama değişti.

Kuzey Kore Hükümeti, ülkenin internetinin kesilmesinin ve 3G şebekesinin çöküşünün sorumlusu olarak ABD’yi suçluyor. Tüm bu olayların arka arkaya olmasının sebebini tamamen ABD’nin siber saldırısı olmasına bağlıyor. Öte yandan tüm politik düzeydeki uyarılara The Interview filminin yayınlanmasına izin veren Barack Obama’nın bu tip saldırılara çanak tuttuğu iddia edildi.

Kim Jong Un ise yaptığı açıklamada, “Obama tropik ormanlarda yaşayan bir maymun gibi umarsız ve sorumsuz davranıyor” dedi. Yapılan resmi açıklamada, Sony saldırılarıyla ilgisi olmayan Kuzey Kore Hükümetinin yargısız infaz edildiği ve ülkeye yapılan siber saldırı sonucu tüm internetin ve 3G altyapısının kesildiği iddia edildi.